top of page
עיצוב ללא שם (1).jpg
קונסטלציה משפחתית
אודות השיטה

קונסטלציה משפחתית עוזרת להתחבר באופן מיטבי לעצמנו ולמערכות החיים אליהן אנו משתייכים.

התוודעתי לראשונה לקונסטלציה המשפחתית לפני כשמונה שנים במהלך לימודי ייעוץ משפחתי.

אני זוכרת כאילו זה קרה אתמול, את התחושה המוזרה והמפתיעה שהרגשתי כשנעמדתי לראשונה על בד לבד. זה היה עיגול אדום ומרגע שכפות רגליי דרכו עליו, זוכרת שנפתח לי צוהר אל עולם אחר. כל מיני מחשבות ותחושות עלו לי בגוף, מילים ומשפטים יצאו מפי, בלי שכיוונתי וחשבתי עליהם.

הרגשתי שהפכתי צינור לידע שאינו בהכרח שלי שפורץ ממני החוצה, ובאופן מפתיע דיבר עם ואל הנשים האחרות שחוו איתי את השדה הקונסטלטיבי לראשונה. 

הייתי נציגה בסשן של חברה לספסל הלימודים.

שרון המנחה סבבה סביבנו ושאלה שאלות מסוג שלא הכרתי אז בתחום הטיפולי, הכל היה חדש ומרתק ובעיקר יצאתי משם עם תחושה שזה - זה - זה ! זה הדבר שאני חייבת להכיר לעומק. זה הדבר שאני רוצה כבר עכשיו ללמוד. זה הפתח לפתרון לשאלות רבות שהעסיקו אותי. כעבור פחות משבוע כבר ישבתי כתלמידה מן המניין במודולת הקונסטלציה הראשונה שלי ויצאתי אל מסע לימודי ורגשי חוויתי מרתק, עמוק, סוער ומרגיע, מאזן. 

אודות קונסטלציה משפחתית

מהי קונסטלציה משפחתית?

אנו מחזיקים בתוכינו באופן בלתי מודע את הטראומות שקדמו לנו, שגורמות לנו לסבל עצום. ואולם - יש דרך טובה יותר לכבד את כל הסבל שהתרחש וממשיך להתרחש, כדי שנוכל לשגשג ולשרת את המערכת אליה אנו משתייכים. לדרך הטובה יותר יש קשר לעובדה שכולנו חברים אהובים בשושלת אבותינו ואמהותינו ואנו שייכים לכל מה שקיים. זוהי בעצם מהותה של הקונסטלציה המערכתית / המשפחתית על רגל אחת.

 

קוסטלציה משפחתית מערכתית (קונסטלציה משפחתית) היא שיטה בפסיכותרפיה שפותחה במהלך שנות ה-80 של המאה ה-20 על ידי הפסיכותרפיסט ברט הלינגר ז"ל. זוהי פסיכותרפיה המבוססת על עבודת ייצוגים . לשיטה שורשים בטיפול המערבי המקובל במערכות משפחתיות ובמסורת השמאנית של שבט הזולו בדרום- אפריקה. 

מעבר לעמוד הוידאו - לצפייה בדרך העבודה הקלאסית של ברט הלינגר.

לחצו כאן להורדת קובץ PDF של הספר הראשון של ברט הלינגר - "הסימטריה החבויה של האהבה".

תהליך טיפולי בקונסטלציה מערכתית מאושר על ידי עמותות לטיפול משפחתי באירופה והוא משולב על ידי אלפי מטפלים ומנחים מוסמכים ברחבי העולם.

בבסיס השיטה עומדת התפישה כי הבעיות והקשיים שלנו בהווה עשויים להיות מושפעים מטראומות שהתרחשו בדורות הקודמים של השושלת המשפחתית ממנה באנו, גם אם איננו מודעים לאירוע המקורי. העבודה בשדה הקונסטלטיבי חושפת את הדינמיקה החבויה שמשתרעת על פני דורות מרובים במשפחה ומבקשת לפתור את ההשפעות המזיקות של הדינמיקה תוך הכרה בקיים - קבלת המציאות כפי שהיא. 

מטרתה העיקרית של הקונסטלציה המשפחתית לאפשר לאנשים לחוש בטוחים ושייכים למקומם כך שיוכלו לחוות חייהם באופן חופשי, מהנה ומספק. 

העבודה בשדה הקונסטלטיבי היא על-זמנית והיא מביאה את העבר ההווה והעתיד כקשורים יחדיו שכן אין עתיד ללא הווה ואין הווה ללא עבר.

בסשן נחווה נחוש ונגלה מהן התנועות שיוצרות חסמים וקשיים בדינמיקה ונמצא את התנועות שיאפשרו ברכה רווחה וצמיחה אישית.

באמצעות הבנת הדפוסים הבסיסיים של הדינמיקה המשפחתית שלך, תוכל.י לשפר באופן דרמטי את חייך ולהגביר את אושרך.

מה מטרת הקונסטלציה המשפחתית?

קונסטלציה משפחתית נועדה לסייע לחשוף את הדינמיקה הנסתרת במשפחה או במערכת יחסים על מנת לטפל בכל גורמי הלחץ המשפיעים על מערכות יחסים אלה ולרפא אותם, כך שהמטופלים יוכלו להשלים עם עברם ולהתקדם בחייהם. 

מטרתה העיקרית של הקונסטלציה המשפחתית לאפשר לאנשים לחוש בטוחים ושייכים למקומם כך שיוכלו לחוות חייהם באופן חופשי, מהנה ומספק.

הנחת היסוד בקונסטלציה מערכתית משפחתית היא שטראומה במשפחה עוברת מדור לדור עד שקם מישהו שמוכן ומסוגל לטפל בה. 

את קשורה לשושלת המשפחתית שלך, זוהי המערכת שלך ויש לה חוקיות מסוימת, דפוסים של מערכות יחסים המועברים מדור לדור לאורך השושלת.

כאשר מועברים בין הדורות דפוסים שמקורם בסודות וטראומות לא מעובדות, הם ממשיכים לנהל אותנו ברמת התת מודע ולהכביד על חיינו באופנים שונים.

במהותה, עבודת הקונסטלציה המשפחתית נועדה לעזור לך להתחבר ולתקן את העבר, כך שתוכל/י להרגיש תחושת איזון ושלום פנימי.

  1. התהליך הוא הזדמנות לקחת אחריות על החיים שלך, על הבחירות שלך, על מערכות היחסים שלך.

  2. הקונסטלציה מזרימה אהבה למערכת ואתם תוכלו להתאהב בעצמכם ולחבק את עצמכם, את הרצונות, החשקים, החלומות והמאויים שלכם.

  3. קונסטלציה מחזקת את ההקשבה פנימה ומחברת לאינטואיציה. בתהליך תוכלו למצוא את הדיוק הפנימי שלכם שיאפשר לכם להרגיע את עצמכם, לווסת פחדים וחרדות ואז להגיב באופן מאוזן ומקורקע .

  4. הקונסטלציה המשפחתית היא טכניקת עבודת גוף-נפש. היא מזמינה אתכם לפתח קשב לשפת הגוף שלכם. למה זה חשוב? כיוון שעיקר המסרים המועברים בינינו הם מסרים לא מילוליים; אנחנו קולטים ומקשיבים יותר לשפת הגוף של האחר מאשר למילים והמשפטים שהוא אומר.

  5. הקונסטלציה מאפשרת לשהות בתוך קונפליקט ולצמוח ממנו יחדיו. אחר כך בבית כשתפגשו בקונפליקטים, הם כבר לא יפחידו כל כך, להיפך, תוכלו לראות בהם מנועי צמיחה ביחסים שלכם.

  6. קונסטלציה מחברת ברבדים מאוד עמוקים ומעוררת תחושות אינטימיות גם בקבוצות הנחייה חד פעמיות של זרים מוחלטים. השימוש בטכניקה הזו בקליניקה מאפשר לכם להעמיק ולפתח עוד את האינטימיות ביחסים שלכם.

  7. אחד העקרונות הבולטים בגישה הוא האיזון בין נתינה לקיחה וקבלה. בעזרת התירגול בקליניקה אתם תיתנו ותקבלו מאחרים במערכת יחסים בריאה ומיטיבה ולא מתוך ריצוי ותסכול ואשמה.

  8. הקונסטלציה המשפחתית היא כלי עוצמתי לריפוי בין הדורות והתהליך המתבסס על השיטה ילמד אתכם להיות מודל בריא ומיטיב לילדיכם.

26.jpg

מה יתרונות הטיפול
בקונסטלציה משפחתית?

יתרונה הבולט של השיטה במהירותה וביעילותה. באמצעות עבודה עם ייצוגים, מפגש קונסטלציה מקצר באופן משמעותי תהליכי עומק רגשיים ומאפשר הבנה בהירה הדפוסים הבסיסיים בדינמיקה המשפחתית שלך. מכאן צומחת הקלה מהירה ופתרון בעיות במערכות היחסים שלך עם עצמך פנימה, בזוגיות, בהורות, במערכות היחסים הרחבות שלך במשפחה, בחברה ובעולם העסקי. 

Anchor 2

אילו טכניקות מקובלות בעולם

בעבודת קונסטלציה משפחתית?

ניתן לקיים את עבודת הקונסטלציה המשפחתית כעבודה קבוצתית וכעבודה פרטנית.

בעבודה הקבוצתית המונחית [המטופלת] מתארת בקצרה את הבעיה / הקושי, ומכאן מתחילה העבודה של חברות הקבוצה המשמשות עבורה כנציגות בסיפור שלה.

 

היתרון של העבודה בטכניקה הקבוצתית הוא שהמונחית יכולה לשבת בצד ולצפות בתהליך שמתרחש לפניה כאשר הנציגות נמצאות שם לשירות סיפור המקרה שלה. הקבוצה יחד עם המנחה מגיעות אל הפתרון והמונחית יכולה כל העת להישאר רק בעמדת הצופה אם היא רוצה.

הטכניקה הזו מכונה גם "קונסטלציה קלאסית", כך עבד הלינגר והיא נפוצה ביותר ברחבי העולם, והיא מתבצעת ללא שימוש בבדים. מעבר לעמוד הוידאו לצפייה בברט הלינגר מנחה קונסטלציה קלאסית.

אני מזמינה אותך להצטרף אליי לעבודה קבוצתית במסגרת סדנאית שאני מקיימת מידי פעם בפעם. תוכלי לעקוב אחרי פרסומי סדנאות קרובות בלחיצה כאן.

הטכניקה השנייה היא העבודה הפרטנית בקליניקה. בשיטה זו, את קבוצת הנציגות מחליפים ייצוגי המחשה שהמונחית בוחרת ומניחה במרחב העבודה.

בארץ מקובלת העבודה עם ייצוגי בד צבעוניים המייצגים אנרגיה נקבית [עיגול] ואנרגיה זכרית [ריבוע]. המשולש החתוך בכל צורה מייצג את כיוון הפניה של הייצוג במרחב. בטכניקה זו המונחה עומד/ת על הייצוגים ונע/ה עמם במרחב בעזרת שאלות מנחות ודמיון מודרך. 

במפגש בקליניקה תוכל/י להיעזר במגוון של ייצוגי המחשה נוספים כדוגמת בובות, קלפים טיפוליים ואבנים. 

נוכל לקיים את המפגש הפרטני גם אונליין עם שימוש במגוון ייצוגים חופשי שנמצאים אצלך בבית.

קונסטלציה אישית

כיצד מתבצע מפגש קונסטלציה בפועל?

בתחילת המפגש אזמין אותך להציג את הנושא בו תרצי/תרצה שנעסוק. אבקש ממך לענות על שתי שאלות: 

  1. מה בכוונתך להשיג באמצעות הקונסטלציה בנושא שלך? 

  2. איך תדע/י בעתיד שכוונתך הושגה?

בהתבסס על הצגת הנושא אציע לך להניח מספר ייצוגים ראשוניים (בדים / בובות/ חפצים חופשיים) במרחב העבודה. אלה ייצגו אנשים ואלמנטים הנמצאים במערכת של הנושא שבחרת.

אם נעבוד בקונסטלציה קבוצתית, תוכל/י לבחור מבין חברי הקבוצה שישמשו כנציגים עבורך בקונסטלציה ויעמדו על הייצוגים השונים שהנחת. מרגע זה ניתן לזרמי תת המודע לקחת אותנו למסע בשדה הקונסטלטיבי. הנחת הייצוגים בשדה (מרחב העבודה) היא השלכה של המפה המוחית שלך לגבי הנושא ואת/ה תוכל/י "לראות" את מה ש"הרגשת" מלהיות בתוך המערכת שלך. 

בעוד שבעבודה קבוצתית, החלק האקטיבי של המונחה יהיה בהצגת הנושא בתחילת המפגש, ואז הקבוצה הופכת להיות אקטיבית, הרי שבעבודה פרטנית המונחה תהיה אקטיבי/ת כל העת ותעבור בעצמה בין הייצוגים השונים. 

לא לכל אחד/ת מתאימה עבודה קבוצתית.

ההחלטה אם לעבוד באופן קבוצתי או פרטני תלויה בשיחה הטלפונית הראשונית איתי. באם ארגיש שהמונחה זקוק/ה למרחב מוחזק יותר עבורה, במיוחד בנושאים סופר רגישים כמו פוסט-טראומה, סוג העבודה שיבחר יהיה פרטני, אלא אם כן המונחה מנוסה כבר בעבודה קבוצתית בקונסטלציה ומביעה בקשה מיוחדת לעבודה קבוצתית. 

לאחר העמדת הקונסטלציה (מיקום הייצוגים במרחב העבודה), נבחן יחד את האפשרויות המיטיבות ביותר עבור כל המערכת. נגלה אם קיימות כרגע במערכת אפשרויות לפתרון ולפיוס ואם הן לא קיימות בזמן ההווה, היכן ואצל מי על ציר הזמן בעבר הן כן היו קיימות. 

במאמרים השונים בבלוג תוכל.י לקרוא ולהכיר עוד את מהות העבודה התרפויטית בשדה הקונסטלציה.

מהי קונסטלציה אישית?  

קונסטלציה בפגישה אישית איתי בקליניקה יכולה להתקיים באופן פרטני, זוגי ומשפחתי בהתאם לצורך של המטופלים. באופן כללי ניתן לומר שהעבודה נחלקת לשתי טכניקות מובילות:

1. כל החדר כמרחב עבודה: 

בטכניקה זו נעזר בייצוגי המחשה שהמונחה בוחר/ת ומניח/ה במרחב העבודה (רצפת החדר). 

בארץ מקובלת העבודה עם ייצוגי בד צבעוניים המייצגים אנרגיה נקבית [עיגול] ואנרגיה זכרית [ריבוע]. המשולש החתוך בכל צורה מייצג את כיוון הפניה של הייצוג במרחב. 

בטכניקה זו המונחה עומד/ת על הייצוגים ונע/ה עמם במרחב בעזרת שאלות מנחות ודמיון מודרך. זוהי שיטת העבודה הרווחת בעת מפגשים פרונטליים עמי בקליניקה שלי בקריית טבעון.

2. שולחן כמרחב עבודה: 

בטכניקה זו נשתמש בייצוגי המחשה קטנים הניתנים לאחיזה ידנית - בדי לבד קטנים, בובות עץ, אבני קריסטל וחלוקי נחל. טכניקת העבודה דומה, רק שבמקום לעמוד על הייצוג, הפעם המונחה יסדר את הייצוגים על השולחן ויתחבר אליהם דרך מגע בכף היד.

טכניקה זו נוחה מאוד לעבודה מקוונת (אונליין) היות וניתן להשתמש במגוון חפצים חופשי הנמצא בכל בית וכל שנדרש הוא למקם את מצלמת המחשב אל השולחן עליו מונחים הייצוגים.

מהי קונסטלציה קבוצתית? 

העבודה שפיתח ברט הלינגר, המכונה "קונסטלציה קלאסית" היא עבודה קבוצתית סדנאית חד-פעמית. בטכניקה זו, קהל המשתתפים משמש כנציגים חיים עבור המונחה, ללא שימוש נוסף בבדים. זוהי טכניקת העבודה הנפוצה ברחבי העולם. בלחיצה כאן תוכל.י לצפות בהלינגר.

הקבוצה מייצגת עבור המונחה את הדמויות במערכת המשפחתית/ ארגונית שלו. חברי הקבוצה נעים במרחב ומסתדרים בסדר מסוים שמאפשר למונחה להתחיל להבין את הסיבה לבעיה אתה הגיע.

היתרון של העבודה בטכניקה הקבוצתית הוא שהמונחה יכול/ה לשבת בצד ולצפות בתהליך שמתרחש לפניה כאשר הקבוצה משמשת בשירות סיפור המקרה שלה. 

העבודה הסדנאית אינה מחליפה טיפול תהליכי אישי בקליניקה. אני מזמינה אותך להצטרף אליי לעבודה קבוצתית במסגרת סדנאית שאני מקיימת מידי פעם בפעם. כאן תוכל.י לראות את הסדנאות קרובות. 

המפגש בפועל
קרא/י מאמרים בנושא קונסטלציה בבלוג
bottom of page