top of page

גלו איך טראומה לא מעובדת משפיעה על מערכת היחסים הזוגית שלכם

traumatic couple

טראומה כתגובה רגשית לאירוע מצער או מטריד מאוד, יכולה להתעכב בשקט בתוך אדם ולהשפיע על חייו ומערכות היחסים שלו בדרכים עמוקות.

כאשר הטראומה נשארת לא מעובדת, היא פועלת כמו צל, ומשפיעה על התנהגויות, רגשות ואינטראקציות ללא מודעות מודעת של האדם.

רוח הרפאים השקטה הזו יכולה להיות הרסנית במיוחד בתוך הדינמיקה האינטימית של מערכת היחסים של זוג, שם פגיעות רגשית וקשר הם בעלי חשיבות עליונה.

טראומה לא מעובדת יכולה לעוות תקשורת, לכרסם באמון ולפגוע באינטימיות, וליצור פער בין בני הזוג. 

הכרה בהשפעות הנרחבות של טראומה לא מעובדת היא הצעד הראשון לקראת ריפוי וחיזוק הקשר בין יקיריהם.

המאמר שלפנייך עוסק במורכבויות של השפעות אלה ומציג את הכוח המיטיב של טיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית.מהי "טראומה לא מעובדת"?


  • טראומה לא מעובדת מתייחסת לתוצאות הרגשיות והפסיכולוגיות של אירועים טראומטיים שאדם לא התמודד איתם במלואם או לא החלים מהם. אירועים אלה יכולים לנוע בין אירועים בודדים, כגון תאונות או אסונות טבע, לבין חוויות ממושכות כמו התעללות כרונית, מלחמה או הזנחה. בניגוד לטראומה מעובדת, שבה אדם מצא דרך לשלב את החוויה הטראומטית לתוך סיפור חייו באמצעות מנגנוני התמודדות שונים או התערבויות טיפוליות, טראומה לא מעובדת נותרת תקועה, כאילו קפאה בזמן בתוך הנפש.


  • סימן ההיכר של טראומה לא מעובדת הוא עמידותה בתת-מודע, שם היא ממשיכה להשפיע על מחשבות, התנהגויות ותגובות רגשיות. ייתכן שאנשים לא תמיד מודעים לחיבור בין התגובות הנוכחיות שלהם לבין אירועים טראומטיים בעבר.

  • חוסר עיבוד זה יכול להתבטא בדרכים רבות, כולל פלאשבקים, סיוטים, חרדה קשה, דיכאון או אפילו תסמינים פיזיים ללא סיבה רפואית ברורה.


  • טראומה לא מעובדת יכולה להשפיע משמעותית על יכולתו של אדם לווסת רגשות ולנהל לחץ. היא עשויה להוביל להתנהגויות הימנעות, שבהן האדם מתרחק ממצבים, אנשים או פעילויות שעלולים להזכיר לו את הטראומה, ובכך לצמצם את חוויות החיים ואינטראקציות חברתיות שלו.


  • בנוסף, טראומה לא מעובדת יכולה לעוות את תפיסת העצמי והשקפת העולם של אדם, ולהוביל לרגשות של חוסר ערך, סכנה מתמדת או חוסר אמון באחרים.


הבנת טראומה לא מעובדת חיונית לא רק לאנשים שחווים אותה ישירות אלא גם לבני הזוג והאהובים שלהם. זיהוי הסימנים והזדהות עם המאבקים של אנשים עם טראומה לא מעובדת יכולים לקדם סביבה תומכת, המועילה לריפוי וצמיחה בתוך מערכת יחסים.איך טראומה לא מעובדת עשויה להשפיע על הפרט?


טראומה לא מעובדת יכולה לחלחל לכל היבט בחייו של הפרט, ולהשפיע עמוקות על רווחתו הנפשית, הרגשית והפיזית. השלכותיה מרחיקות לכת, ומשפיעות על האופן שבו האדם תופס את העולם, מקיים אינטראקציה עם אחרים ומרגיש כלפי עצמו. ההשלכות של נשיאת טראומה לא מעובדת הן מורכבות ורבות-פנים, והן משפיעות על פרטים באופן ייחודי בהתבסס על חוויותיהם האישיות, עמידותם ומערכות התמיכה שלהם.

בואו נראה איך זה מתבטא בפועל:


1. אתגרים לבריאות הנפש: 


אחת ההשפעות המיידיות ביותר של טראומה לא מעובדת היא על הבריאות הנפשית של הפרט. היא עלולה להוביל לרגשות מתמשכים של חרדה, דיכאון והפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD). מצבים אלה עלולים להקשות על התפקוד היומיומי - אנשים עשויים להתמודד עם קשיי ריכוז, הפרעות שינה ורגשות שליליים שמעיקים על הנפש.


2. דיסרגולציה רגשית: 


טראומה לא מעובדת עלולה לפגוע ביכולתו של האדם לווסת רגשות, מה שעלול להוביל להתפרצויות פתאומיות של כעס, פחד עז -חרדה או עצב עמוק - דכאון.


התנודתיות הרגשית הזו עלולה להכביד על מערכות היחסים הזוגיות, שכן בני/בנות הזוג עשויים למצוא קושי להבין או לחזות תגובות רגשיות בלתי צפויות אלה. וכמובן שהדברים אמורים גם ביחסי הורים וילדים, שעבורם חוסר וודאות נחווית בצורה עוד יותר מטלטלת.


3. אינטראקציות חברתיות לקויות: 


החרדה וחוסר האמון שמלווים לעתים קרובות טראומה לא מעובדת עלולים להוביל לנסיגה מאינטראקציות חברתיות ולבידוד.

אנשים עם טראומה לא מעובדת עשויים למצוא קושי לבטוח באחרים או ליצור מערכות יחסים קרובות, מחשש שהפגנת פגיעות תוביל בהכרח לפגיעה נוספת או לבגידה.


4. בעיות בריאות פיזיות: 


הלחץ הקשור לטראומה לא מעובדת יכול להתבטא גם פיזית, ולתרום לכאבים כרוניים, כאבי ראש, בעיות במערכת העיכול ומערכת חיסונית מוחלשת. התסמינים הפיזיים האלה, בתורם, עלולים להחמיר את בעיות בריאות הנפש, וכך ליצור "מעגל קסמים" של מצוקה.
לפיכך, הבנת האופן שבו טראומה לא מעובדת משפיעה על הפרט היא קריטית לזיהוי הצורך בתמיכה ובהתערבות. היא מדגישה את החשיבות של התייחסות לפצעים אלה, לא רק עבור רווחתו של הפרט, אלא גם עבור בריאותם וחוזקם של מערכות היחסים שלהם.כך תזהו סימני טראומה לא מעובדת במערכת הזוגית


טראומה לא מעובדת בהכרח גולשת למערכות היחסים, במיוחד במערכות יחסים קרובות ואינטימיות. זיהוי הסימנים לטראומה לא מעובדת בתוך מערכת יחסים הוא קריטי עבור שני בני הזוג כדי להבין את הבעיות הבסיסיות ולבקש עזרה מתאימה.


להלן מספר סימנים לכך שטראומה לא מעובדת עשויה להשפיע על מערכת היחסים שלכם:


1. תקלות בתקשורת: 


אחד הסימנים הראשונים לטראומה לא מעובדת במערכת יחסים הוא קושי בתקשורת.

טראומה יכולה לגרום לאנשים להיות מועדים יותר לפרשנות שגויה, מה שמוביל לאי הבנות תכופות.

ייתכן שגם יהיה להם קשה לבטא את רגשותיהם וצרכיהם בבירור, מה שגורם לחוסר פתיחות וכנות בין בני הזוג.


2. עלייה בקונפליקטים: 


טראומה לא מעובדת יכולה להגביר תגובות רגשיות לטריגרים, מה שמוביל לקונפליקטים תכופים ועזים יותר.

הקונפליקטים האלה נובעים לעתים קרובות מתחושת האיום או הפחד הגבוהה של ניצול הטראומה, ולא מהבעיות בפועל, מה שמקשה על השגת פתרונות.


3. מרחק רגשי: 


בן זוג המתמודד עם טראומה לא מעובדת עלול לסגת רגשית, וליצור תחושת מרחק במערכת היחסים. חוסר הזמינות הרגשית הזה יכול להיות מנגנון הגנה, שמטרתו להגן על עצמם מפני כאב רגשי נוסף, אך הוא דוחף את בן זוגם הרחק מבלי משים.


4. קשיים באינטימיות פיזית: 


טראומה, במיוחד אם היא בעלת אופי מיני, עלולה להשפיע מאוד על הנוחות של אדם עם אינטימיות פיזית. אי-נוחות זו עשויה להתבטא בהימנעות ממגע פיזי, חרדה מאינטימיות ובמהלך אקטים מיניים, או אפילו ניתוק - דיסוציאציה, מה שגורם לבן הזוג האחר להרגיש דחוי או לא רצוי.


5. חוסר ביטחון וקנאה: 


טראומה לא מעובדת עשויה לערער את ההערכה העצמית של האדם, מה שמוביל לרגשות של חוסר ביטחון בתוך מערכת היחסים. חוסר ביטחון זה עשוי להתבטא כקנאה או קנאות, שכן בן/בת הזוג שעברו טראומה מחפשים הרגעה לערכם וליציבות מערכת היחסים.ההכרה בחמשת הסימנים האלה היא צעד מרכזי לקראת ריפוי!

היא מאפשרת לזוגות להבין את שורשי האתגרים שלהם ולחפש התערבויות טיפוליות (כמו טיפול זוגי בקונסטלציה משפחתית) שיוכלו לטפל בבעיות האלה באופן הוליסט ואמפתי.איך טראומה לא מעובדת משפיעה על תקשורת ואינטימיות?


טראומה לא מעובדת עשויה להשפיע עמוקות על היסודות הבסיסיים של מערכת יחסים - תקשורת ואינטימיות. שני היבטים אלה חיוניים לבריאות ולאריכות ימים של כל שותפות, וכאשר הם נפגעים, כל מערכת היחסים עלולה לסבול.


בואו נבין את האופן שבו טראומה לא מעובדת משפיעה על התחומים האלה, כי ההבנה הזו חיונית לריפוי ולהתקדמות יחד:


1. ההשפעה על התקשורת:


טראומה יכולה ליצור מחסום שמעוות תקשורת יעילה בין בני זוג. אנשים עם טראומה לא מעובדת עשויים למצוא אתגר בביטוי מחשבותיהם ורגשותיהם, מה שמוביל לקריסה בהבנה. הקושי נובע לעתים קרובות מהפחד לא להישמע או להבין, או גרוע מכך, להישפט או לחוות טראומה מחדש על ידי תגובות בן/בת הזוג.

כתוצאה מכך, הם עשויים לנקוט בשתיקה או בהגנה, במקום בדיאלוג פתוח וכנה.


בנוסף, טראומה לא מעובדת עלולה לעורר עירנות יתר או רגישות מוגברת לאיומים נתפסים, מה שגורם לאנשים לפרש לא נכון את מילותיו או מעשיו של בן/בת הזוג.

הפרשנות השגויה עלולה להוביל לקונפליקטים מיותרים, שכן האדם שעבר טראומה עשוי להגיב בהגנה להערות או התנהגויות שפירות, ולתפוס אותן כהתקפות או ביקורות.


לאורך זמן, קריסות תקשורת אלה עלולות לכרסם באמון, ולהקשות יותר ויותר על בני הזוג להתחבר ברמה משמעותית.


2. ההשפעה על האינטימיות:


אינטימיות, רגשית ופיזית, יכולה להיות מושפעת משמעותית מטראומה לא מעובדת. ניצולי טראומה עשויים להיאבק בפגיעות, מחשש שפתיחות תוביל לכאב או לדחייה.

פחד זה יכול ליצור מחסום רגשי, המונע מהם לשתף את המחשבות, הרגשות והרצונות העמוקים ביותר שלהם עם בן/בת הזוג.טיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית יכול להציע מזור להתמודדות עם טראומות במערכת היחסים הזוגית.


הטראומות והקונפליקטים שאתם חווים במערכת היחסים שלכם בהווה, אינם רק תוצאה של האינטראקציות היומיומיות ביניכם אלא שאתם מושפעים גם מבעיות ודפוסים לא פתורים שירשתם ממשפחות המוצא שלכם.

על ידי חקירת זרמים תת-קרקעיים אלה, טיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית מספק נתיב לריפוי ולשינוי מערכת היחסים שלכם.

איך עושים את זה? -

ניסיתי לסכם זאת בקצרה בחמשת הנקודות שלהלן:


1. זיהוי מקור הטראומה:


אחד הצעדים הראשונים בטיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית הוא זיהוי מקור הטראומה, שעשוי לא תמיד להיות ברור מיד.


טראומות יכולות לעבור מדור לדור, ולהתבטא בדפוסי התנהגות, תגובות רגשיות ודינמיקות במערכת יחסים שנראים לא קשורים לבעיות הנוכחיות של בני הזוג.


על ידי יצירת קונסטלציה שמייצגת את מערכת המשפחה של שני בני הזוג, כבר בשלב האבחון הראשוני, הזוגות שמתרגלים איתי בקליניקה את תרגיל מיפוי המשפחות שלהם, מתחילים להבין את עומקי הקשרים האלה, ובכך בתוך דקות עולות לאור ההשפעות הנסתרות שמעצבות את האינטראקציות והתגובות שלהם.


2. שבירת דפוסי התנהגות:


באמצעות התהליך הזוגי מבוסס הקונסטלציה המשפחתית, זוגות יכולים לזהות את דפוסי ההתנהגות החוזרים שאימצו באופן לא מודע ממשפחותיהם.


דפוסים אלה, כגון הימנעות, תוקפנות או תלות, יכולים להנציח טראומה במערכת היחסים.


על ידי זיהוי דפוסים אלה, זוגות יכולים להתחיל לבחור באופן מודע תגובות שונות, לשבור את מעגל הטראומה ולפתוח דרכים חדשות לתקשורת ולחיבור.


3. ריפוי טראומה בין-דורית:


טיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית מאפשר לזוגות להתמודד לא רק עם הטראומות שלהם אלא גם עם הטראומות הבין-דוריות המשפיעות על מערכת היחסים שלהם.


טיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית מקל על דיאלוג ריפוי בין העבר וההווה, ומאפשר לזוגות להכיר ולשחרר את העול שירשו מהשושלות המשפחתיות. בכך, הם יכולים להשתחרר מאחיזתם של פצעי עבר אלה, מה שמאפשר רמה עמוקה יותר של ריפוי והבנה.


4. שיקום האיזון וההרמוניה:


היבט מרכזי בשיטת הקונסטלציה המשפחתית הוא שיקום האיזון וההרמוניה בתוך מערכת היחסים ובמערכת המשפחתית הרחבה יותר; הכרה בכבוד של כל אחד ואחת במשפחה, כולל כל אלה שהוחרגו, הורחקו, נודו או נשכחו.


באמצעות שיקום הכבוד והאיזון, זוגות יכולים לעבור ממקום של סכסוך וטראומה למקום של תמיכה הדדית והבנה, ולטפח מערכת יחסים בריאה ואוהבת יותר.


5. העצמת שינוי וצמיחה:


טיפול בקונסטלציה משפחתית מעצים זוגות לקחת אחריות על מסע הריפוי שלהם. על ידי מתן תובנות לגבי שורשי הבעיות שלהם והצעת מרחב לשחרור רגשי עמוק, הטיפול מעודד זוגות לבצע בחירות מודעות התומכות ברווחתם ובבריאות מערכת היחסים שלהם.


בעת שהם עוברים תהליך זה, בני הזוג יכולים לפתח קשר חזק יותר, המבוסס על אמפתיה, חמלה ומחויבות משותפת לצמיחה ולריפוי.כמה מילים לסיכום: 


המסע של ריפוי מטראומה לא מעובדת אינו קל, אך הוא ללא ספק כדאי!

עם התמיכה, הפתיחות והמחויבות הנכונות לתהליך, זוגות יכולים להפוך את מערכת היחסים שלהם למקור של כוח, הבנה ואהבה.


אימוץ הנתיב לריפוי הוא עדות לכוחה של האהבה ולפוטנציאל לשינוי, ומציע תקווה לעתיד מזהיר ומחובר יותר יחד.


בטיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית אני מציעה גישה ייחודית ועוצמתית להתמודדות עם השורשים העמוקים של טראומות במערכות יחסים. התהליך מספק תובנות לגבי האופן שבו דפוסים משפחתיים ובעיות לא פתורות משפיעים על האינטראקציות שלכם בהווה. באמצעות התהליך תוכלו לחשוף ולרפא את הגורמים הבסיסיים אלה, מה שיוביל לתקשורת משופרת, אינטימיות עמוקה יותר וקשר חזק ועמיד יותר. שיפור איכות הזוגיות = שיפור איכות החיים!share blog

 

סיון אבני יועצת זוגית ומשפחתית, טיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית בקריית טבעון ואונליין.


Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Anchor 1
bottom of page