Fancy Dance Shoes

זוגיות והורות

טיפול זוגי ומשפחתי המבוסס על קונסטלציה משפחתית מאפשר לסדר האהבה לזרום

ובכך להביא ריפוי למערכת המשפחתית שלכם.

 

מהי דינמיקה משפחתית?

הדינמיקה המשפחתית היא דפוסי האינטראקציות בין קרובי משפחה, תפקידיהם ומערכות היחסים שלהם, והגורמים השונים המעצבים את האינטראקציות ביניהם. לכל מערכת משפחתית יש דינמיקה ייחודית משלה, אם כי ישנם כמה דפוסים נפוצים. הקונסטלציה המערכתית המשפחתית עוסקת בדינמיקות המשפחתיות החבויות, המתפרשות לאורך הדורות, ומנהלות ומפעילות אותנו. בכל משפחה יש דינמיקות בריאות המתקיימות לצד פתולוגיות (דינמיקות שאינן בריאות).

 

אנחנו מושפעים מהדינמיקה המשפחתית בשושלת ממנה באנו גם אם איננו מכירים את אבותינו ואמהותינו הקדומים, גם אם נמסרנו לאימוץ, גם אם לא הכרנו מעולם את הורינו הביולוגיים. הקונסטלציה המשפחתית מניחה את עקרון השייכות - כל מי שנהרה לשושלת שייך לשושלת, לפיכך גם עוברים שנפלו, שנפטרו ברחם, ואפילו עוברים בתצורתם הראשונית במבחנת IVF גם הם משפיעים ומושפעים מהדינמיקה המשפחתית.

היות והקונסטלציה ככלי טיפולי עוסקת בעיקר בפתולוגיות, כלומר בדינמיקות שאינן בריאות, עולות בקליניקה הרבה טראומות שהתרחשו במשפחה לאורך הדורות. לפי עקרון השייכות, גם כל מי שפגע במי מחברי המערכת המשפחתית שייך אל הדינמיקה המשפחתית שיש בה משולש יחסים של תוקף מושיע וקורבן ("משולש הדרמה").

 

חשיפת הדינמיקות הנסתרות המנהלות אותנו בחיינו בהווה ושמקורן בעבר המשפחתי שלנו היא חלק אימננטי מתהליך קונסטלציה משפחתית. מתוך קילוף שכבות מהתת מודע והעלאתן לרמת המודע ניתן לבצע ריפוי לחיינו ולכל המערכת המשפחתית אליה אנו שייכים. 

 

לפי עקרונות הקונסטלציה המשפחתית, דינמיקה לא בריאה (פתולוגיה) תגרום לתקיעות במערכת שתחווה כתחושות חוסר שייכות, חוסר ביטחון, ויכולה להתבטא גם ב-נתקים במשפחה, דכאון מתמשך, חרדות, התנתקויות רגשיות, הפרעות קשב וריכוז, הפרעות אכילה, אובדנות, אלרגיות ומחלות כרוניות.

ריפוי הדינמיקה המשפחתית בגישת הקונסטלציה המערכתית משפחתית הוא החזרת הסדר הטבעי של האהבה, כאשר דור ההורים נותן לדור הילדים באיזון בריא, הגדולים נותנים לקטנים לאורך השושלת, תומכים בהם ומעניקים להם את ברכת החיים.

ריפוי הדינמיקה המשפחתית מורגש בשדה העבודה הקונסטלטיבית כאשר כל הנציגים והייצוגים בשדה מרגישים בנוח במקומם ובמיקומם, או אז גם המונחה יכולה לחוש הקלה. האהבה יכולה לזרום שוב בחופשיות לכל חלקי המערכת ובמורד הדורות.

טיפול זוגי משולב הדרכת הורים בגישה מערכתית מיועד לשפר את הדינמיקה הזוגית והמשפחתית שלכם.

 

למה לצפות בתהליך זוגי / משפחתי?

 1. תהליך מתמשך בממוצע 12 פגישות ומתקיים בגישה טיפולית מערכתית. אני מוצאת שזה פרק הזמן הממוצע המתאים להטמעת שינויים בדינמיקה האישית והבין-אישית. במקרים מסויימים יידרשו מפגשי המשך, בתיאום ציפיות מלא עם בני הזוג.

 2. משך כל מפגש כשעה וחצי בתדירות חד-שבועית.

 3. המפגשים מתקיימים בקליניקה אונליין או בקריית טבעון בהתאם לזמינות בקליניקה. אם תחפצו, תוכלו לשריין מראש משבצת קבועה לכל התהליך בתשלום מראש של 6 פגישות.

 4. במהלך המפגשים ישולבו תרגילי קונסטלציה זוגיים לצד טיפול בשיחה (פסיכותרפיה). 

 5. במסגרת התהליך יינתנו משימות לביצוע בבית. קיום המשימות הוא תנאי הכרחי להתקדמות והטמעת השינויים בדינמיקה המשפחתית.

 6. ​בתהליך נחווה נחוש ונגלה מהן התנועות שיוצרות חסמים וקשיים בדינמיקה הזוגית והמשפחתית שלכם, ונמצא את התנועות שיאפשרו ברכה רווחה וצמיחה אישית וזוגית. על ידי הבנת הדפוסים הבסיסיים של הדינמיקה המשפחתית שלכם, תוכלו לשפר באופן דרמטי את חייכם ולהגביר את אושרכם האישי הזוגי והמשפחתי.

 
 

מה תוכלו לקבל מתהליך זוגי ומשפחתי בגישת הקונסטלציה המערכתית-משפחתית?

 1. ביטחון - קונסטלציה מחזקת את ההקשבה פנימה ומחברת לאינטואיציה. בתהליך תוכלו למצוא את הדיוק הפנימי שלכם שיאפשר לכם להרגיע את עצמכם, לווסת פחדים וחרדות ואז להגיב באופן מאוזן ומקורקע מתוך ביטחון בעצמכם ובזוגיות שלכם ובבן הזוג שלכם. בתהליך תתנסו בשהייה בתוך קונפליקטים עד שתתגלה הדרך כיצד לצאת ולצמוח מהם. אחר כך בבית כשתפגשו בקונפליקטים, הם כבר לא יפחידו כל כך, להיפך, תוכלו לראות בהם מנועי צמיחה ביחסים שלכם.

 2. שייכות ואינטימיות - מתוך תחושת הביטחון בעצמכם, בבן הזוג ובזוגיות עצמה, צומחת תחושת השייכות שהיא הבסיס להעמקת האינטימיות הרגשית ביניכם. כשאתם מרגישים שייכים ובטוחים אתם יכולים לבטא את עצמכם ולהביא את עצמכם כפי שהנכם ללא מניפולציות בתוך הקשר הזוגי מתוך הבנה משותפת של המערכות המשפחתיות מהן אתם באים ושנוצקו אל המערכת הזוגית והמשפחתית שיצרתם יחדיו.  

 3. אהבה - התנועה הטבעית של האהבה היא זרימה במורד הדורות, זהו סדר האהבה לפי ברט הלינגר. כאשר האהבה זורמת באופן בריא הזוגיות מרגישה חזקה, האינטימיות הרגשית והמינית עולה, כל אחד מכם אוהב את עצמו בזכות עצמו כפי שהוא וללא תלות באחר. זהו המודל המיטיב ביותר עבור ילדיכם לקשר זוגי ולאהבה עצמית הערכה עצמית וביטחון עצמי. בתהליך נבקש להזרים את האהבה במקומות שבהם הזוגיות שלכם נכנסת לפינות, נתקעת, נחסמת. 

 4. איזון - אחד העקרונות הבולטים בגישה הוא האיזון בין נתינה ולקיחה. בתהליך תתנסו ותלמדו כיצד לחיות במערכת זוגית מאוזנת ובמערכת יחסים מאוזנת עם ילדיכם ועם משפחות השושלות שלכם. בעזרת התירגול בקליניקה אתם תיתנו ותיקחו במערכת יחסים בריאה ומיטיבה ולא מתוך ריצוי ותסכול ואשמה. ראו את התהליך כהזדמנות לקחת אחריות על החיים שלכם, על הבחירות שלכם, על מערכות היחסים שלכם. 

 5. בהירות - הקונסטלציה המשפחתית מזמינה אתכם לפתח קשב לשפת הגוף שלכם ושל בן זוגכם. למה זה חשוב? כיוון שעיקר המסרים המועברים בינינו הם מסרים לא מילוליים; אנחנו קולטים ומקשיבים יותר לשפת הגוף של האחר מאשר למילים והמשפטים שהוא אומר. בנוסף, התהליך עצמו מזמן קבלת תובנות ותשובות פנימיות מדוייקות לשאלות קשיים ובעיות שמעסיקות אתכם במערכת הזוגית והמשפחתית שלכם. הבהירות היא פועל יוצא של חשיפת הדינמיקות הסמויות מהעין המתוות את המערכת שלכם, העלאתן למודע והצפתן בקליניקה בשיח טיפולי היא חלק אימננטי מהתהליך שמטרתו להיטיב את הדינמיקה שלכם למענכם ולמען ילדיכם.

 6. הגשמה - לפי מדרג הצרכים של אברהם מאסלו (פירמידת הצרכים), כדי שנוכל לחוות הגשמה עצמית, עלינו לספק מדרג של צרכים החיוניים להתפתחותינו כבני אנוש. בראש פירמידת הצרכים של האדם מצויה ההגשמה. עבודה רגשית מבוססת קונסטלציה משפחתית תיקח אתכם כזוג במסע שיאפשר לכם לזהות את הצרכים שלכם ואת הרצונות החשקים והתשוקות שלכם, קודם כל כל אחד בפני עצמו והן כמערכת זוגית ומשפחתית. מתוך הבירור הזה תגבר תחושת האינטימיות שלכם והבטחון שלכם להביא את עצמכם ולבטא את עצמכם במלואכם בתוך הקשר הזוגי ומכאן השלב הבא הוא ההגשמה של חייכם כפי שאתם ראויים לחיות במלוא הפוטנציאל שלכם.

 

התנהגו כאילו מה שאתם עושים עושה הבדל.
זה עושה.

ויליאם ג'יימס