top of page
Image by Brooke Cagle

טיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית: הדרך להחזיר את האושר לזוגיות שלכם.

1

זוג זה יותר משניים! 

כאשר אנשים מחפשים טיפול זוגי, הם לעתים קרובות מביעים את הסבל המשותף שלהם בתוך מערכת היחסים. בדרך כלל, פנייה לטיפול זוגי נתפסת כמאמץ אחרון - כאשר המשבר הופך לבלתי נסבל והם מרגישים מחויבים לחפש עזרה מקצועית כדי להתמודד עם הבעיות שלהם ברצינות.

 

בקליניקה שלי, אני פוגשת זוגות שמשתפים שהם מיצו שיטות שונות - הם העמיקו בספרי עזרה עצמית והדרכה ליחסים, השתתפו בסמינרים ובריטריטים, ועסקו בפעילויות שמטרתן לשפר את כישורי התקשורת שלהם. לפרק זמן, מאמצים אלה נראים כמקלים על המשבר, אבל אז...

ככל שהזמן עובר, הם מוצאים את עצמם לכודים במעגל של ויכוחים עזים, תסכול מתמשך, שתיקות מחרישות אוזניים ובדידות עמוקה - בדידות מטרידה וכואבת מאוד בתוך גבולות מערכת היחסים שלהם. זוג אחד פעם תיאר את מצבם בפניי כמשהו דומה לרכבת הרים - בדיוק כשהם חושבים שהם התגברו על משבר, צץ משבר אחר, שמוביל לתחושת תשישות ורצון לברוח.

אני מציעה גישה שונה, כזו שאולי לא ניסיתם בעבר. האם אתם מוכנים להתמודד עם המציאות הקשה של הדינמיקה במערכת היחסים שלכם, לחשוף את האמיתות הלא נוחות ולקחת אחריות על מעשיכם?

שום דינמיקה לא קיימת בבידוד. "צריך שניים לטנגו", אני אומרת לזוגות בפגישה הראשונה שלנו. "איזה תפקיד את/ה ממלא/ת בריקוד הזה?". בצומת הזו, כאשר בני זוג לעתים קרובות מסתכלים עליי במבט שמרמז על האשמת האחר, אני מציעה פרספקטיבה חדשה - הבעיה שאתם מתמודדים איתה היא למעשה תגובה למשהו עמוק ומבוסס יותר ממה שאתם מבינים. שורש המשבר הנוכחי שלכם טמון במקום אחר, אולי בהיסטוריה המשפחתית הנסתרת של אחד מבני הזוג או של שניכם.

 

למשברים יש דפוס צפוי

משברים מתנהלים על פי דפוס צפוי: בעיה מובילה לפתרון, שעם הזמן הופך לבעייתי, ומחייב פתרון חדשני יותר, וכן הלאה. מחזור זה יכול להסלים במשך שנים ואפילו דורות. לכן, כל אחד מאיתנו נושא בתוכו מורשת של בעיות ופתרונות שמקורם באבותינו. אנחנו לא יצורים מבודדים; העבר הרחוק עדיין משפיע על התת-מודע שלנו בהווה.

ההבנה הזו מדגישה מדוע פתרונות שמתמקדים רק בהווה הם לעתים קרובות זמניים ולא מספקים.

 

כעת אנו מבינים דפוסים מסוימים שחוזרים על עצמם במערכות יחסים. לדוגמה, בעיות לא פתורות ממערכות יחסים קודמות או טראומות בין-דוריות יכולות לערער מערכת יחסים חדשה, במיוחד אם מערכות יחסים קודמות אלה הסתיימו במוות, פרידה כואבת או אשמה. אשמה זו יכולה לחדור ולהרוס את הקשר החדש.

תרחיש נפוץ נוסף כולל בן זוג אחד שרוצה לעזוב את מערכת היחסים. באמצעות קונסטלציה משפחתית, לא נדיר לגלות שרצון זה תואם את גורלו של בן משפחה שהוחרם, נשכח או מת בנסיבות טרגיות. בן זוג זה עשוי לרצות באופן לא מודע ליישר את גורלו עם גורלו של בן המשפחה הנשכח.

אף על פי שדינמיקות אלה עשויות להיראות לא קשורות לחיים הנוכחיים שלך, הן תופעות חוזרות המציעות תובנות לגבי טבען של מערכות יחסים אנושיות - לא רק מערכת היחסים האישית שלך.

מה התובנות האלה מגלות על מערכות יחסים?

כאשר שני אנשים מתחתנים, הם מאחדים שני קווי משפחה, כל אחד מביא את ההיסטוריה המשפחתית והדינמיקה שלו. הנישואין מייצגים ערבוביה מורכבת של גורלות, נטלים, אמונות, נורמות, ערכים, חוזקות, חולשות וניתוקים.

כדי שנישואים ישגשגו, על בני הזוג להכיר ולקבל את הערך הייחודי והשווה של מערכות המשפחה המקוריות שלהם ואת מערכות האמונות, הנורמות והערכים שבהם גדלו. בעוד שזה עשוי להיראות פשוט בתיאוריה, זה מוכיח את עצמו כאתגר בפרקטיקה, כפי שרבים מהאנשים הנשואים יכולים להעיד.

בקליניקה שלי, כשאני מסבירה את הדינמיקה הזו, זה נפוץ שאחד מבני הזוג ישאל כיצד הבנה זו יכולה להקל על המשבר שלהם.

התגובה שלי היא שהכרה בטבע המשותף של האתגרים יכולה להציע נחמה ושהאימוץ של נקודת מבט חיובית - התבוננות במצב כחצי מלא או חצי ריק - יכולה להקל על הריפוי. על ידי הבנת העקרונות הבסיסיים של מערכות יחסים, זוגות יכולים לטפל בבעיות שלהם בצורה יעילה יותר, הפעם עם גישה הוליסטית ובת קיימא.

תהליך הטיפולי בדרך כלל כולל שלושה שלבים עיקריים: 

1. אנו מקצים הכרה שווה למערכות המשפחתיות של שני בני הזוג, ומזהים את ההבדלים והדמיון. 

2. אנו מזהים ומתנתקים מהדפוסים השליליים והמסורות המשפחתיות שבני הזוג אינם רוצים להנציח. 

3. אנו מקימים מסגרת חדשה, מאוזנת ובריאה למערכת היחסים, ומבטיחים ששני בני הזוג תורמים ומקבלים באופן שווה מבחינת ערכים.

Anchor 2
מסגרת התהליך
  •  16 פגישות שהן פרק הזמן הממוצע המתאים להטמעת שינויים בדינמיקה האישית והבין-אישית. במקרים מסויימים יידרשו מפגשי המשך, בתיאום ציפיות מלא עם בני הזוג.

  • משך כל פגישה שעה וחצי בתדירות חד-שבועית עד דו-שבועית.

  • עלות פגישה: 495 ש"ח , תשלום באפליקציית Bit בעת ההזמנה לצורך שמירת משבצת ביומן.

  • המפגשים מתקיימים בקליניקה בקריית טבעון או אונלייןבהתאם לזמינות בקליניקה. 

  • במהלך המפגשים ישולבו תרגילי קונסטלציה זוגיים לצד טיפול בשיחה ותנועה. כדי שלא רק תדברו על אלא ממש תרגישו את זה בחוויה גופנית.

  • במסגרת התהליך יינתנו משימות לביצוע בבית. קיום המשימות הוא תנאי הכרחי להתקדמות והטמעת השינויים בדינמיקה המשפחתית.

  • ​בתהליך נגלה את מקורות הקשיים בדינמיקה שלכם, ונמצא את מה שיאפשר לכם להתקרב מחדש באופן שייטיב עם כל אחד מכם ועם שניכם יחד. 

Image by Brooke Cagle
מה תקבלו מהטיפול
מה תרוויחו מטיפול זוגי?
Anchor 1
Anchor 4
bottom of page