top of page

מה הקשרים הנסתרים במשפחה יכולים לגלות על חיינו: מסע לתוך השדה המורפוגנטי ותהודה מורפית

morphgenetic field

הבנת הקשר בין תהודה מורפית לשדה המורפוגנטי


בתחום המדע והפסיכולוגיה, תיאוריות התהודה המורפית של רופרט שלדרייק והשדה המורפוגנטי של ברט הלינגר עוררו סקרנות ודיון רחב. רעיונות חדשניים אלה מאתגרים את ההבנה המקובלת של דינמיקה משפחתית, ריפוי פסיכולוגי והכוחות הנסתרים המעצבים את חיינו.

תהודה מורפית, שהוצגה על ידי שלדרייק, מציעה שמערכות טבעיות, כולל אורגניזמים ביולוגיים, קבוצות חברתיות ואפילו גבישים, יורשות זיכרון קולקטיבי מכל הדברים הקודמים מסוגם. השדה המורפוגנטי של הלינגר מרחיב את המושג לתחום הטיפול בקונסטלציה משפחתית, ומציע תובנות עמוקות לגבי קשרים משפחתיים והעברת דפוסים רגשיים ופסיכולוגיים בין דורות.


מהי תיאוריית התהודה המורפית של רופרט שלדרייק?


תיאוריית התהודה המורפית של רופרט שלדרייק מציעה שקיים סוג של אדריכלות בלתי-נראית בתוך הטבע שמעצבת את היווצרות והתנהגות המערכות בכל רמות המורכבות, מהחלקיקים התת-אטומיים הקטנים ביותר ועד הגלקסיות הגדולות ביותר. מערכות טבעיות, כמו אורגניזמים ביולוגיים, מערכות אקולוגיות וקבוצות חברתיות, יורשות זיכרון קולקטיבי מכל הדברים הקודמים מסוגן.

ביסודה, תהודה מורפית מניחה שדפוסי פעילות דומים מהדהדים ומשפיעים זה על זה לאורך זמן ומרחב דרך שדה הידוע כשדה המורפי. שלדרייק מציע ששדות מורפיים אלה מכילים את המהות המידעית של צורה והתנהגות של מין או מערכת מסוימים, שאליהם ניתן לגשת ולשכפל על ידי חברים חדשים במין או במערכת, ובכך להשפיע על התפתחותם והתנהגותם.צפו בסרטון בו רופרט שלדרייק מסביר את המושג שדה מורפוגנטי בטבע ובקונסטלציות משפחתיות:
השפעת תהודה מורפית על שדה הידע המשפחתי


הרעיון שדפוסי התנהגות, תגובות רגשיות ואפילו מחשבות יכולים להיות מועברים בזמן ובמרחב ללא מגע ישיר, מהדהד עם העקרונות העומדים בבסיס השדה המורפוגנטי כפי שהוא מיושם בקונסטלציה משפחתית. שלדרייק מציע שלכל מין וקבוצה חברתית יש בנק זיכרון קולקטיבי הנגיש לחבריה, רעיון שהשפיע על תפיסת השדה המורפוגנטי של הלינגר בפסיכותרפיה.

תורת השדה המורפוגנטי של הלינגר, או "שדה הידע", קובעת כי אנשים מושפעים מאוד מההיסטוריה והחוויות הרגשיות של השושלת המשפחתית. השפעות אלו, המאוחסנות בשדה המורפוגנטי של המשפחה, יכולות לעצב את ההתנהגויות, הרגשות ובחירות החיים של הפרטים בדרכים שהם לעתים קרובות אינם מודעים להן.

בהסתמכותו על המושג של תהודה מורפית, הלינגר הצליח להבין כיצד טראומות, קונפליקטים ודינמיקות לא פתורות בתוך משפחה יכולים להמשיך ולהשפיע על חבריה לאורך דורות. תובנה זו מהווה את הבסיס לטיפול בקונסטלציה משפחתית, שבו מטפלים ומשתתפים פועלים כדי לחשוף ולטפל בהשפעות נסתרות אלו, במטרה לפתור טראומות מהעבר ולהביא לריפוי בתוך מערכת המשפחה.


השדה המורפוגנטי: כוח נסתר שמשפיע על חיינו


תיאוריית השדה המורפוגנטי של הלינגר מבוססת על ההנחה שמשפחות וקבוצות חברתיות מחזיקות בשדה אנרגיה ייחודי המאחסן את ההיסטוריה, הרגשות, הטראומות והיחסים של הקבוצה. השדה הזה משפיע על מחשבות, התנהגויות ודפוסי החיים של חבריו, לעתים קרובות בדרכים לא מודעות. בעיות בלתי פתורות מהעבר, כגון טראומות או סודות, יכולות ליצור הפרעות בשדה ולהוביל לדפוסים של סבל, מחלה או ביש מזל שיכולים להימשך לאורך דורות.


טיפול בקונסטלציה משפחתית: דרך חדשה לריפוי


ברט הלינגר פיתח את גישת הקונסטלציות המשפחתיות, שבהן משתתפים מייצגים בני משפחה או היבטים של השדה המורפוגנטי של המשפחה. דרך קונסטלציות אלה, קשרים סמויים ודינמיקות נחשפים, מה שמאפשר הכרה בגורמים שלא זוהו בעבר המשפיעים על מערכת המשפחה. מטרת התהליך היא להשיב את האיזון וההרמוניה בתוך השדה על ידי הכרה וכבוד לאותם גורמים, ובכך לאפשר ריפוי ופתרון של בעיות שהונצחו לאורך דורות.


אלברכט מאהר ושדה הידע


אלברכט מאהר התייחס ל"שדה הידע" כמסמל את הקשר העמוק בין אנשים, המהדהד עם הנושאים של נאמנויות בלתי נראות וחובות משפחתיות. השדה הזה מחזיק את הזיכרונות, הטראומות, הרגשות והגורלות של כל בני המשפחה, כולל אלו שנפטרו או נשכחו.


הקסם של קונסטלציות משפחתיות: לחשוף את הסודות המשפחתיים


בקונסטלציה משפחתית, הלקוח בוחר אנשים שייצגו את עצמו ואת בני המשפחה המרכזיים, כמו הורים ואחים, ומסדר אותם במערך מרחבי המשקף את יחסי הגומלין ביניהם. תהליך זה חושף לעתים קרובות תובנות בלתי צפויות ומספק ללקוח ידע שלא היה נגיש בעבר.


כיצד טיפול בקונסטלציה משפחתית משפיע על כל המשפחה


לטיפול בקונסטלציה משפחתית יש השפעה רחבה. הקונסטלציה לא רק מועילה למונחה אלא גם משפיעה לטובה על בני משפחה אחרים, גם אם אינם נוכחים במהלך המפגש. השינויים מבוטאים בחייהם ובמערכות היחסים של כל חברי המשפחה.ripple

"בקונסטלציה משפחתית, הלקוח בוחר אנשים שייצגו את עצמו ואת בני המשפחה המרכזיים כמו הורים ואחים. הוא מסדר אותם במערך מרחבי המשקף את יחסי הגומלין ביניהם. תהליך זה חושף לעתים קרובות תובנות בלתי צפויות, ומספק ללקוח ידע שלא היה נגיש בעבר." [ברט הלינגר]

השפעות תיאוריית התהודה המורפית והשדה המורפוגנטי על הפסיכולוגיה המודרנית


תיאוריית התהודה המורפית והשדה המורפוגנטי של הלינגר זירזה שינוי פרדיגמה בפרקטיקות הטיפוליות. היא מרחיבה את הטווח הטיפולי מהתמקדות בפרט ללקיחת בחשבון של הפרט בהקשר של מערכת המשפחה שלו ואף מעבר לכך. הטיפול בקונסטלציה משפחתית, המיישם את הקונספטים הללו, זכה לבולטות ושולב בהגדרות טיפוליות קונבנציונליות יותר.


לסיכום: הכוח המרפא של הקשרים המשפחתיים הנסתרים


המסע מתאוריית התהודה המורפית של רופרט שלדרייק למושג השדה המורפוגנטי של ברט הלינגר חושף את הכוח העמוק והמהפכני של קשרים בלתי נראים המחברים בינינו. תיאוריות אלה מאתגרות את הגבולות המקובלים של ההבנה, ומציעות פרספקטיבה מהפכנית על האופן שבו קשרים משפחתיים ומורשות שושלתיות משפיעים על הרווחה האישית והקולקטיבית. יישום מושגים אלה בטיפול בקונסטלציה משפחתית פתח נתיבים חדשים לריפוי, המאפשרים להתמודד ולפתור בעיות עמוקות השורשיות בדינמיקה המשפחתית ובהיסטוריה.

קבלה של ההשלכות הללו מאפשרת לנו לפתוח פתח לפוטנציאל לריפוי עמוק וטרנספורמציה, לא רק בתוכנו אלא גם בתוך משפחותינו ובמארג הרחב יותר של קשרים אנושיים. 

סיון אבני מספקת טיפול זוגי בשיטות הקונסטלציה המשפחתית והמובחנות, בקריית טבעון ובאופן מקוון.


share blog

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Anchor 1
bottom of page