סיון אבני

052-6021865

Kiryat Tiv'on

©2019 by סיון אבני. Proudly created with Wix.com

מהי דולה לאחר לידה וכיצד אוכל לסייע לך?

Postpartum Doula

דולה פוסטפארטום הוא מונח שמקורו ביוונית עתיקה ופירושו - אישה המסייעת לאישה בתקופת משכב הלידה. 
דולה אחרי לידה עוזרת לך להתאושש מהלידה, מנחה אותך כיצד לתקשר עם תינוקך מתוך ביטחון, מסייעת בטיפול בסיסי בילוד ועוזרת באיזון חייך עם תוספת ה- baby למשפחתך.

במה שונה תפקידה של הדולה לאחר לידה מהדולה בלידה?

דולה בלידה תלווה אותך במסע ההריון והלידה שלך, לעתים היא גם תגיע לביקור בית לאחר הלידה ותבדוק מה מצבך,
כדולה לאחר לידה, אני מלווה ותומכת בך בשלב הבא במסע שלך - תחילת המסע האמהי שלך. 
אני תומכת ומלווה אותך לאורך שנת ההסתגלות להורות, כשהמצב הרגשי בוער וגועש, כשהזוגיות משתנה ולעתים נקלעת למשברים, כשהגוף קורס מחוסר שינה, כשאת מתלבטת, מוצפת, חוששת, חסרת בטחון. בזמן שנראה שהחיים הכי כאוטיים, בזמן הזה, כשאת הכי זקוקה לתמיכה, לאוזן קשבת ללא ביקורת וללא שיפוטיות, כשאת זקוקה למישהי להשען עליה ולהתייעץ איתה - בשלב הזה במסע האמהי שלך, אני מגיעה אלייך הביתה ומלווה אותך. אני הדולה לאחר לידה שלך.

במה אוכל לסייע לך כדולה לאחר לידה שלך?

  • אלווה אתמוך ואדריך אותך ואת בן זוגך בכל תחום שתזדקקו לסיוע כדי לצבור בטחון ועצמאות בהורות שלכם . 

  • תקופת ראשית ההורות רצופה בחוויות של חוסר וודאות. כדולה לאחר לידה שלך, אסייע לך בכל התלבטות שאלה ודילמה. אחזק אותך ואסייע לך להרגע ולהתחבר פנימה, לאינטואיציה האמהית שלך. אני מאמינה שרק את יודעת מה הכי טוב לך ולתינוק שלך. התפקיד שלי הוא לשקף לך בדיוק את זה, כך שאת תצברי בטחון בעצמך ובמסוגלות ההורית שלך. 

  • אשמש לך אוזן קשבת לא ביקורתית. אהיה איתך ואתן לך מענה למה שאת זקוקה כאמא כדי שתרגישי שאת האמא הטובה ביותר שאת יכולה להיות. 

  • אופי הליווי שלי משתנה ממשפחה למשפחה, וממפגש למפגש. כדולה לאחר לידה אני פועלת לא לפי שיטה אלא לפי גישה - גישת ההקשבה. 

  • אהיה קשובה לך ואתאים את 'ארגז הכלים' המקצועי שלי למה שהכי מדוייק וספציפי לצרכים שלך ושל המשפחה שלך ולפגישה הרלוונטית. 

  • אדריך ואנחה אותך בדרכי הטיפול בתינוקך - החתלה, אמבטיה, גזיזת צפרניים, האכלה (בקבוק/הנקה), הלבשה. 

  • עזרה בסיסית בהנקה - אסייע ואעניק לך תמיכה בהנקה בשלבים הראשונים. לעתים רבות הדרכה כזו פותרת בעיות הנקה ומייתרת את ההיוועצות ביועצת הנקה, שזה שירות נוסף על ידי אשת מקצוע נוספת ומן הסתם גם תשלום נוסף וצורך ביצירת אינטימיות . אם בכל זאת אזהה שאת זקוקה לתמיכה מיוחדת יותר, אחבר אותך עם קולגות שלי יועצות הנקה IBCLC (יועצות בינל' מוסמכות ללקטציה בהנקה) שאני מכירה מקרוב וסומכת עליהן. 

  • החודשים הראשונים לאחר הלידה עשויים לגרום לך לחווית בדידות גדולה. בן זוגך שב לסדר יומו בעבודה במהרה ואת נותרת שעות ארוכות לבדך עם תינוקך. כדולה לאחר לידה, אחד התפקידים שלי הוא סיוע בהפגת הבדידות הזו. 

  • מנחת קבוצות לאמהות לאחר לידה, וכבוגרת של מעגל כזה בעצמי, אני יודעת כמה כוח יש לקבוצת אמהות לאחר לידה. הפגת הבדידות על ידי הצטרפות לקבוצת שיח אמהות היא אחת הדרכים החשובות ביותר להתמודדות עם הקשיים הרגשיים שאת חווה לאחר לידה. אם תרצי, אחבר אותך לקבוצות ומעגלי אמהות כמוך באיזור מגורייך.

  • זיהוי נורות אדומות לדכאון לאחר לידה! - אומרים באנגלית "it takes one to know one" - חוויתי בעצמי דכאון לאחר לידת בתי השלישית. החוויה הזו היא שהוציאה אותי למסע המקצועי שלי כי כשהתחזקתי הרגשתי שזו השליחות שלי - לסייע לנשים נוספות להשתקם מהקושי הזה. אני פה איתך בקושי. את לא צריכה לחבוש מסיכות, אני מבינה בדיוק בדיוק מה עובר עלייך וגועש בתוכך עכשיו. דעי שאפשר לצאת מזה, ואפילו במהירות ולרוב ללא טיפול תרופתי. אלווה אותך במסע שלך ואסייע לך להתגבר ולהשתקם מהקושי.

מה אני לא עושה כדולה לאחר לידה?

עוזרת בית

מבשלת עבור המשפחה

בייביסיטר לאחים הגדולים

מחליפה טיפול פסיכולוגי

 

הכנתי עבורך  רשימה מיוחדת - 8 שאלות שכדאי לך לשאול ולברר לפני שאת שוכרת שירותי דולה לאחר לידה:

האם היא תומכת בהנקה?

מה הניסיון שלה בשטח

מה ההסמכה שלה?

מהן שעות הפעילות שלה? - מתי היא זמינה להגיע אלייך הביתה?

מדוע בחרה לעסוק דווקה בליווי לאחר לידה?

כמה זה עולה?

אילו שירותים ספציפיים היא מספקת?

מה בדיוק הדולה לאחר לידה מציעה? - מה כולל השירות שלה? מה הוא לא כולל?