מהי קונסטלציה משפחתית - 'על רגל אחת'

עודכן ב: 21 אוג 2020


לקראת סדנת קונסטלציה שאני מעבירה הערב אונליין ב- zoom, נתבקשתי להסביר בקצרה מהי קונסטלציה משפחתית... מי שמכירה אותי יודעת שאני ו'בקצרה' זה כמו שני קווים מקבילים. אז הנה, הכי קצר שיצא לי: אחד האתגרים הכי גדולים בעיני הוא לסכם את הקונסטלציה בכמה מילים, זה מזכיר לי את התשובה של רבי עקיבא לגוי שמבקש ממנו ללמדו את התורה כולה "על רגל אחת". אמר רבי עקיבא "ואהבת לרעך כמוך, זו כל התורה והיתר צא ולמד" בהתאמה לקונסטלציה אפשר לומר "הקונסטלציה מאפשרת לאהבה לזרום ולכל היתר נשים ייצוגים".


העמדות בדים שונות בתרגיל קונסטלציה שהנחיתי

קונסטלציה משפחתית מערכתית היא שיטת טיפול ופילוסופיית חיים שפותחה ע"י ברט הלינגר ז"ל שהיה פסיכותרפיסט וכומר גרמני שיצא לשליחות מיסיונרית בקרב שבט הזולו באפריקה. הלינגר יצר שיטה תרפויטית הנשענת על מקורות הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה המערבית כמו על פילוסופיות חיים שבטיות אפריקניות. קונסטלציה פירושה סידור במערך, העמדה במרחב (במודמה למערך הכוכבים בשמיים). לקונסטלציה מספר עקרונות בסיסיים אותם ניתן ללמוד ולתרגל כבר מהסשן הראשון.

הטיפול בשיטה יכול להתרחש במרחב קבוצתי או פרטני. בעבודה עם ייצוגים חפצים ו/או נציגים. היא יכולה להיעשות עם או בלי מילים בכלל. מעורבת בה הרבה תנועה ובאופן כללי אפשר לאפיין את העבודה במשפט "לא טוב לך, תזוזי..." לאן? איך? אין כאן תשובה אחת, הגוף שלך יידע במהלך הסשן.


הייחודיות של שיטת העבודה הזו ביכולתה לעבוד ברובדים מאוד עמוקים של התת מודע המשפחתי, בזמן קצר מאוד (מפגש 1 או 2) ובפתרונות יצירתיים שעולים בשדה העבודה ובמשך זמן אחר כך (בין 3 שבועות לשנתיים).קונסטלציה מטפלת בכאבים שונים, בחסמים ובהפרעות המשפיעות על חיי המונחה. החקירה בשדה הולכת על ציר הזמן אחורה בשושלת המשפחתית (העברה בינדורית, אפיגנטיקה, העברה מרחבית) ומשם אל ההווה ועם הפנים אל העתיד. אם את חשה שיש משהו בחייך שמנהל אותך, שמכביד עלייך, שחוסם אותך, שהוא תמיד היה שם - זה סימן שאת נושאת בגופך הדהוד של כאב של מישהו אחר בשושלת המשפחתית שלך (ממש כמו שאת יכולה להיות דומה בגובהך ובצבע עינייך לאחות של סבתך). בסשן קונסטלציה נחפש ונזהה את המקור- למי שייך הכאב, ונחזיר לו את האחריות עליו. משם יוכל לבוא הריפוי לדורות קדימה.


במה קונסטלציה מערכתית - משפחתית מטפלת?


- עצמי: דימוי עצמי - וודאות/ביטחון/אהבה/קבלה - מול חוסר.

- זוגיות: מערכת היחסים הזוגית

- משפחה: מערכת היחסים השושלתית הבין-דורית- יחסי הורים וילדים, יחסים במשפחה המורחבת.

- הריון ולידה: עיבור, ivf, תאומים, לידות מוקדמות, הפלות, לידות שקטות וכיוצ"ב.

- עסקי: מערכות יחסים בעסק / באירגון.

- חינוך: למשל משולש היחסים מורה-הורה-תלמיד.

- תסמונות: הפרעות התנהגות, הפרעת קשב וריכוז, טיקים, הצפה רגשית, אלרגיות, אינסומניה וכיוצ"ב.

- חולי: מחלות משפחתיות, כאבים לא מובנים.

- פחדים, חרדות, פוביות מסוגים שונים.

- טראומה ופוסט-טראומה.

- דכדוך ודכאון.


בעצם בהכל...


מרגישה מבולבלת? הייתי רוחניקית מידי? זה ממש לא רוחניקי... פשוט קשה להסביר במילים את מה שלגוף הרבה יותר קל להבין בעבודה עצמה. אז לפני שאת באה לעבוד איתי ולעמוד על הבד שלך (תביני כשתהיי בסשן) אתן לך משימה קטנה - צפי בסרט "קוקו" - כן כן, הסרט המצוייר של דיסני, דוגמא מדוייקת לסשן קונסטלציה.


עכשיו בימי הקורונה ניתן לקיים מפגשי קונסטלציה פרטניים אונליין. לקבלת פרטים והסברים איך זה מתרחש בפועל באונליין, לחצי כאן ותועברי מיידית לעמוד הרלוונטי באתר שלי.

רוצה לשאול אותי משהו? מוזמנת ללחוץ כאן ולכתוב לי את שאלתך ואסייע במהרה במיטב יכולתי.

29 צפיות0תגובות

סיון אבני מטפלת במערכות יחסים משפחתיות

  • Facebook
  • Instagram

טל' 052-6021865 דוא"ל: sivanavni44@gmail.com  קרית טבעון , ישראל

© 2019 Sivan Avni  Proudly created by Wix.com