top of page

הסימטריות החבויות של האהבה: גלו איך דינמיקות משפחתיות משפיעות על בחירות רומנטיות בבן/בת זוג

wedding

לדינמיקות משפחתיות יש תפקיד משמעותי בעיצוב הבחירות הרומנטיות שלנו, לעיתים קרובות בדרכים שאנחנו לא מודעים להן. מערכות היחסים והדפוסים שאנו צופים בהם במשפחות שלנו יכולים להשפיע על האופן שבו אנו מתנהלים בזוגיות. במאמר הבלוג הפעם נתבונן דרך עדשת הקונסטלציה המשפחתית על האופן שבו הדינמיקות הללו משפיעות על בחירות חיי האהבה שלנו. 


הדינמיקות המשפחתיות


דינמיקות משפחתיות מתייחסות לדפוסי האינטראקציות והיחסים בתוך משפחה. דינמיקות אלה מעוצבות על ידי גורמים שונים, כולל תפקידים, סגנונות תקשורת וקשרים רגשיים. הן משפיעות על האופן שבו בני משפחה מתייחסים זה לזה ויכולות להיות להן השפעה מתמשכת על התנהגויות ובחירות אישיות.


היבט מרכזי אחד של דינמיקות משפחתיות הוא התפקידים שאנשים נוטלים על עצמם במבנה המשפחתי. תפקידים אלה יכולים להיות מפורשים, כמו "המטפל" או "המפרנס", או מעודנים יותר, כמו "המפשר" או "הכבשה השחורה". כל תפקיד נושא עמו ציפיות והתנהגויות מסוימות, שיכולות להשפיע על האופן שבו אנשים תופסים את עצמם ואת האחרים.


דפוסי תקשורת בתוך המשפחה ממלאים גם הם תפקיד מכריע. תקשורת פתוחה ובריאה מטפחת אמון והבנה, בעוד שתקשורת לא מתפקדת עלולה להוביל לאי הבנות וסכסוכים. קשרים רגשיים, בין אם תומכים או מתוחים, ממשיכים לעצב את הסביבה המשפחתית, ומשפיעים על רווחתם הרגשית של חבריה ועל גישתם למערכות יחסים מחוץ למשפחה.


קונסטלציה משפחתית


קונסטלציה משפחתית היא שיטת טיפול הבוחנת כיצד נושאים לא פתורים במערכת משפחתית יכולים להשפיע על בחירות חיים נוכחיות, כולל יחסים רומנטיים. גישה זו טוענת כי אנחנו נמצאים במעין "סבך" של דפוסים בין-דוריים ודינמיקות נסתרות אשר מעצבות את התנהגותנו והחלטותינו. על ידי שחזור יחסים משפחתיים באמצעות טכניקת העמדה של ייצוגים במרחב, שיטת הקונסטלציה המשפחתית המשפחתית מבקשת לחשוף את ההשפעות הנסתרות הללו ולהביאן לאור. תהליך כזה עוזר להבין את שורשי הבחירות הרומנטיות שלנו ולפעול לפתרון דפוסים שליליים שעברו בירושה מההיסטוריה המשפחתית שלנו.


דינמיקות נסתרות ובחירות רומנטיות


קונסטלציה משפחתית חושפת כי דינמיקות נסתרות בתוך מערכות משפחתיות משפיעות באופן משמעותי על הבחירות הרומנטיות שלנו. דינמיקות אלו נובעות לעיתים קרובות מבעיות לא פתורות, טראומות או דפוסים שעוברים מדור לדור. לדוגמה, אדם עשוי לבחור באופן לא מודע בן זוג המשקף קונפליקטים לא פתורים עם אחד ההורים או דמויות קדומות יותר בשושלת המשפחתית. דבר זה יכול להוביל לדפוסים חוזרים ונשנים במערכות יחסים, כמו בחירת בני זוג בעלי תכונות שליליות דומות לאלו של בני המשפחה.


זיהוי הדינמיקות הנסתרות הללו מאפשר לאנשים לקבל תובנות לגבי בחירותיהם הזוגיות והסיבות הבסיסיות לדפוסים החוזרים ונשנים שלהם. המודעות הזו הכרחית לשבירה של מעגלים אלו ולקבלת החלטות רומנטיות בריאות יותר. בטיפול זוגי המבוסס על קונסטלציה משפחתית, אני מסייעת למטופליי להכיר בהשפעות העבר הללו, ועוזרת להם לפתור בעיות מתמשכות ולהשיב את האיזון לחייהם האישיים. שוב ושוב אני רואה בקליניקה איך באמצעות קונסטלציה משפחתית, אנשים מצליחים ליצור מערכות יחסים מספקות והרמוניות יותר ומשתחררים משכבות מעמיסות של דינמיקות משפחתיות פתולוגיות מהעבר.


הסימטריה החבויה של האהבה: 5 דוגמאות להשפעת הדינמיקות המשפחתיות על בחירת בן/בת זוג


לדינמיקות משפחתיות השפעה משמעותית על האופן בו אנו בוחרים את בני הזוג שלנו. ברט הלינגר, אבי הקונסטלציה המשפחתית טען כי אלה הן הסימטריות החבויות של האהבה; קונפליקטים לא פתורים או נאמנויות לחבר משפחה יכולים להוביל לדפוסים חוזרים במערכות יחסים רומנטיות.  הנה חמש דוגמאות שכיחות לסימטריות החבויות של האהבה:


  • אישור והשפעה הורית:

אנשים רבים מחפשים בני זוג שיקבלו את אישור הוריהם, ולעתים קרובות משקפים את תכונותיהם של אחד ההורים או שניהם. לדוגמה, אדם עשוי לבחור בן זוג בעל ערכים, מקצוע או רקע דומים להוריו. הרצון התת-מודע לרצות או לחקות הורים יכול להוביל לבחירת בני זוג שמתאימים לתבנית המשפחתית, לעתים על חשבון העדפות אישיות.


  • חזרה על מערכות יחסים הוריות:

אנשים נוטים לשחזר את הדינמיקה של מערכות היחסים של הוריהם, בין אם חיוביות ובין אם שליליות. לדוגמה, אדם שהוריו ניהלו מערכת יחסים מלאת עימותים עשוי למצוא את עצמו במערכות יחסים דומות. או אדם שגדל במשפחה שבה אחד ההורים היה דומיננטי, עלול לחפש באופן לא מודע בן זוג המשקף דינמיקה זו, בין אם על ידי היותו דומיננטי בעצמו או על ידי בחירת בן זוג דומיננטי. חזרה זו מתרחשת כאשר הם נמשכים באופן לא מודע לדפוסים מוכרים, גם אם הם מזיקים.


  • פיצוי על ליקויים משפחתיים:

אם אדם הרגיש חוסר בתמיכה רגשית או חיבה במשפחתו, הוא עשוי לבחור בן זוג שמפצה על ליקוי זה. לעתים קרובות זה מוביל למערכות יחסים שבהן בן הזוג מטפח יתר על המידה או קשוב יתר על המידה, וממלא את הצרכים שלא סופקו בילדות. בעוד שזה יכול לספק נחמה ראשונית, זה עלול גם ליצור תלות או חוסר איזון במערכת היחסים. כך למשל אדם שחווה הזנחה עשוי לחפש אחר בנות זוג שמציעות את הטיפול ותשומת הלב שהיו חסרים לו בילדותו מהוריו, מה שעלול להוביל לתלות יתר במערכת היחסים ולדינמיקה זוגית של הורה-ילד.

  • היפוך תפקידים:

לעתים, אנשים בוחרים בני זוג על סמך הצורך להפוך את התפקידים שחוו במשפחתם. לדוגמה, מישהו שנאלץ לטפל בהורה חולה עשוי לחפש בן זוג שיטפל בו, מה שיאפשר לו לחוות את החוויה של להיות מטופל. היפוך תפקידים זה יכול לספק תחושה של ריפוי, אך עלול גם להוביל לציפיות לא מציאותיות מבן הזוג.


  • נאמנות לא מודעת לסבל משפחתי:

במקרים מסוימים, אנשים חשים נאמנות לא מודעת לסבל או לכישלונות של בני משפחתם. זה יכול להתבטא בבחירת בני זוג שמובילים לקשיים דומים, כמו חוסר יציבות כלכלית או חוסר זמינות רגשית. נאמנות זו משאירה את האדם כבול לנושאים לא פתורים של משפחתו, ומנציחה מעגלי סבל במערכות היחסים הרומנטיות שלו. כך למשל: אם להורה היה קשר לא נאמן, ילדו עלול לחשוד בבני זוג או, באופן פרדוקסלי, לבחור בבני זוג לא נאמנים כדי לשחזר באופן לא מודע את התרחיש המשפחתי המוכר. 


על ידי זיהוי וטיפול בדינמיקות נסתרות אלו, אנשים יכולים להשתחרר מדפוסים לא בריאים ולקבל החלטות מודעות ובריאות יותר בחייהם הרומנטיים.


סיכום


הבנת האופן שבו דינמיקות משפחתיות משפיעות על בחירות רומנטיות בעזרת קונסטלציה משפחתית יכולה להוביל ליחסים בריאים יותר. על ידי חשיפה ופתרון של דפוסים משפחתיים חבויים, אנשים יכולים לבצע בחירות זוגיות מודעות ומבוססות יותר, ובסופו של דבר לטפח רווחה רגשית וסיפוק גדולים יותר במערכות יחסים.sivan avni

 

סיון אבני - טיפול זוגי מבוסס קונסטלציה משפחתית ומובחנות בקריית טבעון ואונליין.

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Anchor 1
bottom of page