קונסטלציה משפחתית
על רגל אחת
דרך לגלות את עצמך באור חדש

קונסטלציה משפחתית מערכתית פותחה על ידי הפסיכותרפיסט ברט הלינגר ז"ל בשנות השמונים של המאה הקודמת.

זוהי התערבות טיפולית בין-דורית, פנומנולוגית עם שורשים בטיפול המערבי במערכות משפחתיות והמסורת השמאנית של שבט הזולו מדרום אפריקה. תהליך הקונסטלציה המערכתית מאושר על ידי עמותות לטיפול משפחתי באירופה והוא משולב על ידי אלפי מנחים מוסמכים ברחבי העולם.

בבסיס השיטה עומדת התפישה שבעיות וקשיים שלנו בהווה עשויים להיות מושפעים מטראומות שהתרחשו בדורות הקודמים של השושלת המשפחתית ממנה באנו, גם אם איננו מודעים לאירוע המקורי. 

העבודה בשדה הקונסטלטיבי חושפת את הדינמיקה החבויה שמשתרעת על פני דורות מרובים במשפחה ומבקשת לפתור את ההשפעות המזיקות של הדינמיקה תוך הכרה בקיים - קבלת המציאות כפי שהיא. 

טכניקות שונות בעבודה בשדה הקונסטלטיבי:

ניתן לקיים את עבודת הקונסטלציה המשפחתית כעבודה קבוצתית וכעבודה פרטנית.

בעבודה הקבוצתית המונחית [המטופלת] מתארת בקצרה את הבעיה / הקושי, ומכאן מתחילה העבודה של חברות הקבוצה המשמשות עבורה כנציגות בסיפור שלה.

 

היתרון של העבודה בטכניקה הקבוצתית הוא שהמונחית יכולה לשבת בצד ולצפות בתהליך שמתרחש לפניה כאשר הנציגות נמצאות שם לשירות סיפור המקרה שלה. הקבוצה יחד עם המנחה מגיעות אל הפתרון והמונחית יכולה כל העת להישאר רק בעמדת הצופה אם היא רוצה.

הטכניקה הזו מכונה גם "קונסטלציה קלאסית", כך עבד הלינגר והיא נפוצה ביותר ברחבי העולם, והיא מתבצעת ללא שימוש בבדים.

אני מזמינה אותך להצטרף אליי לעבודה קבוצתית במסגרת סדנאית שאני מקיימת מידי פעם בפעם. תוכלי לעקוב אחרי פרסומי סדנאות קרובות בלחיצה כאן.

הטכניקה השנייה היא העבודה הפרטנית בקליניקה. בשיטה זו, את קבוצת הנציגות מחליפים ייצוגי המחשה שהמונחית בוחרת ומניחה במרחב העבודה.

בארץ מקובלת העבודה עם ייצוגי בד צבעוניים המייצגים אנרגיה נקבית [עיגול] ואנרגיה זכרית [ריבוע]. המשולש החתוך בכל צורה מייצג את כיוון הפניה של הייצוג במרחב. בטכניקה זו המונחה עומד/ת על הייצוגים ונע/ה עמם במרחב בעזרת שאלות מנחות ודמיון מודרך. 

במפגש בקליניקה תוכל/י להיעזר במגוון של ייצוגי המחשה נוספים כדוגמת בובות, קלפים טיפוליים ואבנים. 

נוכל לקיים את המפגש הפרטני גם אונליין עם שימוש במגוון ייצוגים חופשי שנמצאים אצלך בבית.

 
 
עיצוב ללא שם (4).jpg

למה לצפות ?

תהליך אורך בממוצע 10-12 פגישות ומתקיים בגישה טיפולית מערכתית.

אני מוצאת שזה פרק הזמן הממוצע המתאים להטמעת שינויים בדינמיקה האישית והבין-אישית.

המפגשים כוללים עבודה עם ייצוגים. לרוב נשתמש בבדי לבד צבעוניים עליהם אפשר לעמוד עם נעלי בית או גרביים.

נלגום תה צמחים מהביל, נדבר קצת, נשתוק קצת, נבכה קצת, נעמוד על בדים, נשתמש בבובות ובחפצים נוספים.

נשאל, נתבונן, נשתהה.

המון רגשות יעלו ויגיעו ויגעשו בשעה וחצי. אנו נפגוש אותם, נכיר בהם, נאפשר להם, ניתן להם מקום באהבה.

 

איך מתבצע מפגש קונסטלציה בפועל?

בתחילת המפגש אזמין אותך להציג את הנושא בו תרצי/תרצה שנעסוק. אבקש ממך לנסח את הנושא כמטרה/ כוונה - מה בכוונתך להשיג באמצעות הקונסטלציה בנושא שלך? וכן, כעבור זמן מה מהסשן, איך לדעתך תדע/י שכוונתך הושגה?

 

בהתבסס על הצגת הנושא אציע לך להניח מספר ייצוגים ראשוניים (בדים / בובות/ חפצים חופשיים) במרחב העבודה. אלה ייצגו אנשים ואלמנטים הנמצאים במערכת של הנושא שבחרת.

 

אם נעבוד בקונסטלציה קבוצתית (בסדנאות), תוכל/י לבחור מבין חברי הקבוצה שישמשו כנציגים עבורך בקונסטלציה ויעמדו על הייצוגים השונים שהנחת. מרגע זה ניתן לזרמי תת המודע לקחת אותנו למסע בשדה הקונסטלטיבי. הנחת הייצוגים בשדה (מרחב העבודה) היא השלכה של המפה המוחית שלך לגבי הנושא ואת/ה תוכל/י "לראות" את מה ש"הרגשת" מלהיות בתוך המערכת שלך. בעוד שבעבודה קבוצתית, החלק האקטיבי של המונחה יהיה בהצגת הנושא בתחילת המפגש, ואז הקבוצה הופכת להיות אקטיבית, הרי שבעבודה פרטנית המונחה תהיה אקטיבי/ת כל העת ותעבור בעצמה בין הייצוגים השונים. 

 

לא לכל אחד/ת מתאימה עבודה קבוצתית. ההחלטה אם לעבוד באופן קבוצתי או פרטני תלויה בשיחה הטלפונית הראשונית איתי. באם ארגיש שהמונחה זקוק/ה למרחב מוחזק יותר עבורה, במיוחד בנושאים סופר רגישים כמו פוסט-טראומה, סוג העבודה שיבחר יהיה פרטני, אלא אם כן המונחה מנוסה כבר בעבודה קבוצתית בקונסטלציה ומביע.ה בקשה מיוחדת לעבודה קבוצתית. 

 

לאחר העמדת הקונסטלציה (מיקום הייצוגים במרחב העבודה) , אנו נבחן יחד את האפשרויות המיטיבות ביותר עבור כל המערכת.

נגלה אם קיימות כרגע במערכת אפשרויות לפתרון ולפיוס ואם הן לא קיימות בזמן ההווה, היכן ואצל מי על ציר הזמן בעבר הן כן היו קיימות. העבודה בשדה הקונסטלטיבי היא על-זמנית והיא מביאה את העבר ההווה והעתיד כקשורים יחדיו שכן אין עתיד ללא הווה ואין הווה ללא עבר.

 

במאמרים השונים בבלוג תוכל/י לקרוא ולהכיר עוד את מהות העבודה התרפויטית בשדה הקונסטלציה, אך יותר טוב מ"לקרוא על" זה ל"חוות את" זה.

אני מזמינה אותך לחוות סשן היכרות איתי ועם הקונסטלציה

אשמח לתאם איתך סשן אונליין בן 30 דקות ללא עלות וללא התחייבות.

 
עיצוב ללא שם (8).jpg

1. התהליך הוא הזדמנות לקחת אחריות על החיים שלכם, על הבחירות שלכם, על מערכות היחסים שלכם.

2. הקונסטלציה מזרימה אהבה למערכת ואתם תוכלו להתאהב בעצמכם ולחבק את עצמכם, את הרצונות, החשקים, החלומות והמאויים שלכם.

3. קונסטלציה מחזקת את ההקשבה פנימה ומחברת לאינטואיציה. בתהליך איתו תוכלו למצוא את הדיוק הפנימי שלכם שיאפשר לכם להרגיע את עצמכם, לווסת פחדים וחרדות ואז להגיב באופן מאוזן ומקורקע .

4. הקונסטלציה המשפחתית היא טכניקת עבודת גוף-נפש. היא מזמינה אתכם לפתח קשב לשפת הגוף שלכם. למה זה חשוב? כיוון שעיקר המסרים המועברים בינינו הם מסרים לא מילוליים; אנחנו קולטים ומקשיבים יותר לשפת הגוף של האחר מאשר למילים והמשפטים שהוא אומר.

5. הקונסטלציה מאפשרת לשהות בתוך קונפליקט ולצמוח ממנו יחדיו. אחר כך בבית כשתפגשו בקונפליקטים, הם כבר לא יפחידו כל כך, להיפך, תוכלו לראות בהם מנועי צמיחה ביחסים שלכם.

6. קונסטלציה מחברת ברבדים מאוד עמוקים ומעוררת תחושות אינטימיות גם בקבוצות הנחייה חד פעמיות של זרים מוחלטים. השימוש בטכניקה הזו בקליניקה מאפשר לכם להעמיק ולפתח עוד את האינטימיות ביחסים שלכם.

7. אחד העקרונות הבולטים בגישה הוא האיזון בין נתינה לקיחה וקבלה. בעזרת התירגול בקליניקה אתם תיתנו ותקבלו מאחרים במערכת יחסים בריאה ומיטיבה ולא מתוך ריצוי ותסכול ואשמה.

8. הקונסטלציה המשפחתית היא כלי עוצמתי לריפוי בין הדורות והתהליך המתבסס על השיטה ילמד אתכם להיות מודל בריא ומיטיב לילדיכם.

 

"מערכת חיה מוגדרת לא לפי הפרטים שבה, אלא לפי היחסים ביניהם. זרימת האנרגיה. שטף האהבה".

ברט הלינגר